Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Vážení za jízdy (WIM)

UnicamWIM

Vážení za jízdy (WIM) - UnicamWIM

UnicamWIM je komplexní řešení aplikací pro vážení vozidel jedoucích při nízkých i vysokých rychlostech (HS/LSWIM) podle definice mezinárodních standardů (např. COST 323, ASTM E1318). Systém měří a zaznamenává hmotnost na jednotlivých kolech, nápravách a celkovou hmotnost vozidla, které projede přes váhové senzory 1zabudované ve vozovce. Veškeré měření probíhá při běžných rychlostech, takže lze kompletní vážení (kola, nápravy, celková hmotnost) provést bez dopadu na plynulost provozu. Systém je certifikovaný pro přímé vymáhání přestupků (certifikát o schválení typu měřidla je platný pro ČR).

Další vlastnosti

Systém monitoruje vícepruhový obousměrný provoz bez dopadu na plynulost jízdy a ověřuje přesnost všech naměřených veličin v obou směrech i při jízdě mezi pruhy.

Přesnost vážení může být snížena díky nestandardnímu chování vozidla (zrychlování, zpomalování, přejíždění mezi pruhy, jízda po krajnici apod.) nebo kvůli jiným vlivům (špatný stav vozidla či komunikace, nerovnoměrné rozložení nákladu atp.). Proto je pro ověření, zda jsou naměřené hodnoty v dané třídě přesnosti, doplněno pokročilé SW vyhodnocení validity hodnot.

Systém lze kombinovat s jinými telematickými systémy jako například s měřením okamžité/úsekové rychlosti, detekcí rozměrů vozidel (s použítím 3D skeneru), pátráním po vozidlech atd.

Systém také nabízí velmi přesnou klasifikaci dopravy a sběr dopravních a doplňkových dat.

Z nasbíraných dat lze také odhadnout nebezpečí tvorby vyjetých kolejí ve vozovce a opotřebení povrchu senzorů, je možné tedy poskytovat i vyhodnocení zatížení komunikace (ESAL, AASHTO).

Aplikace

Přesnosti pro jednotlivé aplikace jsou následující (celková hmotnost, hladina spolehlivosti π = 95 %):

  • pro vymáhání je tolerance δ 5-7 %, třída přesnosti A(5) nebo B+(7)
  • pro preselekci je tolerance δ 10-15 %, třída přesnosti B(10) nebo C(15)
  • pro statistiky je tolerance δ 15-25 %, třída přesnosti D+(20) nebo D(25)

Základní specifikace

Verze systému pro detekci přestupků (enforcement) má následující parametry (pro ČR):

  • Hladina spolehlivosti: π = 95 %
  • Rozsah rychlostí: 20 – 100 km/h
  • Celková hmotnost: δ = 5 % (>3.5 t)
  • Skupina náprav, náprava, náprava skupiny: δ = 11 % (1 – 20 t)

Ke stažení